U Puli otvorena konferencija “Sigurnost djece na internetu: Od prevencije do reakcije” – veliki interes i puna podrška struke i lokalne zajednice

21 hours ago 12
naslovna Pula konferencija

Pula, 28. travnja 2025. – U Coworking centru Pula danas je svečano otvorena dvodnevna stručna konferencija Sigurnost djece na internetu: Od prevencije do reakcije, u organizaciji Centra za sigurniji internet Hrvatska, koji djeluje pri neprofitnoj organizaciji Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka. Riječ je o konferenciji koja je okupila oko 120 stručnjaka odgojno-obrazovnog sustava te sustava socijalne skrbi, a koji žele nadograditi znanja u području digitalne sigurnosti djece.

„Ova konferencija pokazuje koliko je važno zajedništvo svih nas koji radimo s djecom. Hvala svakom stručnjaku koji je došao, koji je odlučio ulagati u nova znanja, i hvala svima koji prepoznaju naš rad. Statistike, priče iz prakse i sve ono što čujemo od djece i roditelja upozoravaju nas da nasilje, zloupotrebe i prijetnje u online prostoru nisu rijetkost. Djeca su svakodnevno izložena rizicima koje ne vide uvijek, a naš je zadatak da ih na vrijeme uočimo, spriječimo i reagiram“, rekao je voditelj i osnivač Centra za sigurniji internet Tomislav Ramljak.

Konferenciju je svojim dolaskom podržao i župan Istarske županije Boris Miletić, koji je istaknuo važnost suradnje struke i lokalne zajednice u zaštiti djece u digitalnom okruženju. Župan je pohvalio inicijativu Centra i stručnjake okupljene na konferenciji koji svakodnevno rade na edukaciji, prevenciji i reakciji na izazove online svijeta.

Program prvog dana konferencije obilježila su predavanja stručnjaka Centra za sigurniji internet, socijalnog radnika Ivana Ćalete te pedagoginje Ljiljane Čulić koji su potaknuli raspravu o tome što se događa „iza ekrana“ za djecu i mlade različitog uzrasta – problematike od cyberbullinga do prekomjernog korištenja tehnologije izazvala je veliki interes među stručnjacima koji su se okupili. Znanja o digitalnoj nesigurnosti iz medicinske perspektive podijelila je Puležanka i doktorica psihijatrije Irena Rojnić Palavra iz Klinike za psihijatriju Sv. Ivan, a iz pogleda umjetne inteligencije i koliki utjecaj ima na život djece i odraslih otkrio je Predrag Šuka sa Sveučilišta ALGEBRA.

Predavanje koje je izazvalo poseban interes bilo je Od dokaza do pravde: Forenzički pristup zaštiti djece žrtava kaznenih djela koji je održao policijski službenik Denis Rukavina iz Osijeka, a središnji događaj dana bila je panel rasprava Djeca na meti: Kako spriječiti online predatore i elektroničko nasilje?, u kojoj su sudjelovali osnivač i voditelj Tomislav Ramljak (Centar za sigurniji internet Hrvatska), Zlatan Morić (Sveučilište Algebra Bernays), te Alica Rosić Jakupović i Ivana Selak Poljak (PU Istarska).

Konferencija se održava u sklopu projekta SIC-CRO. Nositelj projekta je Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, a partneri su A1 Hrvatska i Sveučilište Algebra Bernays. Ukupna vrijednost projekta je 1.015.896,52 eura. Projekt sufinancira Europska unija.

Zbog velikog interesa sva mjesta za trening stručnjaka su popunjena, a dodatna mjesta tražena su i za sudjelovanje na samoj konferenciji. To je još jedna potvrda velike važnosti i prepoznatosti rada Centra za sigurniji internet Hrvatska među stručnjacima koji se bave dobrobiti djece i mladih.

Centar bilježi 110%-ni porast upita za pomoć

Centar za sigurniji internet je u protekloj godini putem besplatne i anonimne helpline linije 0800 606 606 dobio 993 upita. To je čak 500 upita više nego u godini prije, odnosno 110%-ni porast upita za pomoć i dodatno usmjeravanje.

Primjeri zbog kojih djeca, mladi, stručnjaci i roditelji traže pomoć tima Centra za sigurniji internet uključuju situacije u kojima su dijeljene snimke ili fotografije koje su žrtve ranije objavile, a koje su potom iskorištene za izrugivanje ili stvaranje lažnih profila s istim slikama.

Osobne informacije i govor mržnje su dijeljeni i na platformama poput TikToka i Instagrama. Jedan od primjera uključuje i WhatsApp grupe s porukom „dodaj svakoga kog znaš“ u kojoj učenici razmjenjuju uvredljive poruke ili pjesme usmjerene protiv svojih vršnjaka i pozivaju velik broj vršnjaka da se priključe toj grupi.

“U skladu sa zabrinjavajućim trendom, zabilježeno je više slučajeva nesporazumnog dijeljenja seksualno eksplicitnog sadržaja koji uključuju maloljetnike, a u zadnjem tromjesječju 2024. posebno je odjeknuo opasni online izazov “Superman Challenge” koji je doveo do ozljeda poput prijeloma ruku kod nekoliko maloljetnika u Hrvatskoj koji su se upustili u izazov. S ciljem podizanja svijesti o ovom problemu održano je više predavanja za stručnjake kao i za roditelje”, govore iz Centra.

Zabrinjava i sve veća prisutnost phishing prevara kao i prisutnost hakiranih računa. Poseban izazov predstavljaju prijetnje i ucjene, osobito kod mlađih korisnika platformi poput Robloxa, gdje su prisutni strahovi od hakiranja profila te izloženost djece neprimjerenom sadržaju, kao i mogući kontakt s odraslim nepoznatim osobama koji može rezultirati ugrožavanjem dječje sigurnosti. Uz to, roditelji se javljaju sa situacijama u kojima njihova djeca sama dijele seksualno eksplicitne fotografije putem društvenih mreža ili aplikacija za dopisivanje.

“U tim slučajevima roditelji traže savjetovanje za dijete i podršku kako bi naučili strategije za prevenciju sličnih situacija u budućnosti. Ovi slučajevi ukazuju na potrebu za širim društvenim dijalogom o digitalnoj pismenosti, odgovornom ponašanju i podršci roditeljima u ovim izazovnim situacijama”, kažu stručnjaci iz Centra kojima se škole i organizacije mogu obratiti za posjetu putem info obrasca na službenim stranicama ili pozivom na broj 0800 606 606.

Read Entire Article